Dobromysl obecná neboli oregano je léčivá bylinka, jejíž působnost je často ohraničena pouze na kuchyňské využití.

Oregano v minulosti

Na příznivé vlastnosti oregana přišli už lidé v dávných dobách. Pro staré Řeky bylo synonymem štěstí a radosti, Egypťané ho zas používali během svých náboženských obřadů a sloužilo jim i jako dezinfekční prostředek. Některé národy ho dokonce vysazovány na hroby svých blízkých zesnulých, které měl chránit a zajistit to, že jejich duše budou odpočívat v pokoji. Do Evropy ho přivezli arabští lékaři, kteří jej používali k léčbě migrén a nervozity.

Dobrá mysl či červený čaj

I to jsou alternativní, ale používané názvy této vzácné bylinky. Její správný název však zní Dobromysl obecná (Organum vulgare). Dobře se bylince daří na slunných stanovištích, přičemž jde o trvalou medonosnou rostlinu, s výškou 30 – 60 cm. Lze ji pěstovat ve skalce, ale i doma v květináči. Pokud máte oregano ve skalce, na zimu je třeba ho ostříhat a přikrýt listím. Část trsu s novými výhonky můžete před zazimováním odstřihnout a zasadit do květináče, abyste měli k této vzácné bylince přístup i během zimy. Pokud pěstování nepatří mezi vaše záliby, můžete využít i oregánový olej, který si zachovává řadu příznivých účinků této rostlinky.

Oregano a zdraví

Oregano, resp. dobromysl je léčivá bylinka, která obsahuje 0,5% silice, cyrnol, karvakrol, tříslovinu a hořčiny. Silice obsahuje až 16% thymolu, který má spolu s karvakrolem prokázané léčivé účinky. Pomáhají při:

  • kašli a plicních chorobách, onemocněních průdušek,
  • křečích a jiných problémech trávicího ústrojí,
  • vhodný při zánětech,
  • velmi účinný při plísních (zejména oregánový olej),
  • má antibakteriální účinky,
  • pomáhá při podrážděné pokožce, ekzémech, svrbění,
  • povzbuzuje chuť k jídlu,
  • vhodný při zahlenění, zlepšuje odkašlávání,
  • pomáhá při nespavosti,
  • prospěšný při neurologických onemocněních,
  • napomáhá látkové výměně,
  • je silný antioxidant.

Základ středomořské kuchyně

Oregano se hojně používá při přípravě jídel, typických zejména pro italskou, španělskou či řeckou kuchyni. Poměrně oblíbené je ale i v mexické kuchyni. Tato bylinka je dost aromatická a skvěle se hodí zejména ke rajčatům a všem jídlům z nich připravených, zelenině, bramborám, mořským plodům, ale i do polévek, gulášů, pod maso (zvlášť podtrhuje chuť jehněčího a telecího masa), do salátů, omáček, sýrových jídel, do jídel z luštěnin, různých nádivek či do mletého masa. Doporučuje se zejména jeho kombinace s pepřem a bazalkou.

Oregano vyléčí rakovinu prostaty?

Výzkumy z posledních let vkládají do oregana velké naděje co se týká rakoviny prostaty. Ta je přitom jedna z nejzhoubnějších zároveň. Jen v ČR na ni zemře ročně kolem 500 mužů. Vedoucí výzkumu, Supriya Bavadekarová z Univerzity na Long Islandu, zkoumala se svými kolegy látku karvakrol, která se ve významném množství nachází právě v oregánu. Podle zjištění z tohoto výzkumu, dokáže oregano, resp. látky v něm obsažené přinutit rakovinné buňky ke apoptóze, tedy samozničení.